Sigurna sam, mnogo ste se puta pitali ima li kakve koristi od peticija koje ste potpisali. Što se dogodilo s ljudima i organizacijama koje spominjemo u našim peticijama. Mnogo puta pisala sam vam o djeci, ženama, obiteljima, narodima čija su osnovna ljudska prava ugrožena, i ne samo prava već i goli život. Ima li kakvih promjena, kakvih novosti? Drago mi je što mogu reći: IMA.
YAZADA - ponovno otvorena
Prije dva tjedna pisala sam vam o Yazadi, međunarodnoj neprofitnoj organizaciji koja između ostalog koordinira dostavu humanitarne pomoći za desetke tisuća Jezida koje je IS prognao s područja Iraka i osigurava pomoć ženama koje bile seksualnog robinje. Njihov ured u Dohuku naglo je zatvoren i sva je pomoć obustavljena. CitizenGO se uključio u zahtjev za brzo otvaranje Yazade kako bi se spriječila humanitarna katastrofa. Zahvaljujući CitizenGOerima i drugima koji su se aktivno uključili Yazada je ponovno zaočela s radom 18. siječnja. Hvala svima koji ste potpisali peticiju... Prosljeđujem i zahvalu Murada Ismaela, direktora Yazade koju smo primili prije otvaranja:
Poštovani,
U ime našeg odbora, želio bih vam zahvaliti na vašoj podršci. Postigli smo dogovor s regionalnom vladom Kurdistana i nadamo se kako će Yazada biti otvorena tijekom sljedeća dva dana. Hvala, Tko su Jezidi i u što vjeruju? Saznajte na našem blogu:
Nažalost, miris rata i dalje se širi Irakom... U mjestima oslobođenima od islamista 70% zgrada i kuća je uništeno. Nemoguće je vratiti se u ta mjesta. Vojska i prognanici svakodnevno čiste ruševine i pokušavaju uspostaviti red. Koliko u porušenim gradovima, selima i putevima prijeti nagaznih mina... nitko ne zna... Dio našeg tima, Eduard i Tatiana, proslavili su Novu Godinu i Bogojavljenje zajedno s našim novim (i starim) prijateljima koje smo upoznali dok smo prikupljali pomoć za izbjeglice smještene u iračkim izbjegličkim kampovima Fotografije njihovog putovanja možete pogledati na našem blogu:
Progon kršćana u porastu je već četvrtu godinu zaredom, a broj zemalja u kojima svakodnevno ubijaju kršćane raste. Osim u Iraku najizraženije nasilje i diskriminacija kršćana je u Sjevernoj Koreji, Somaliji, Afganistanu, Pakistanu, Sirija, Irak, Iran, Jemenu, Eritreji i Sudanu. Petr Jašek češki humanitarni radnik i misionar koji je u Sudanu pomagao kao upravitelj bolnice, zbog kršćanske vjere već je više od godinu dana utamničen pod optužbom za špijunažu i rušenje sudanskog režima. Nakon što smo krajem studenog predali više od 350 000 potpisa tražeći od UN-a konkretne korake u slučaju Petra Jašeka čiji su slučaj sudanske vlasti beskonačno odlagale, stvari su se počele pomicati i suđenje se privodi kraju! Izricanje presude, nakon što je već u nekoliko navrata odgođeno, očekuje se 29. siječnja. Petrova kći Vanda prije par dana poslala nam je poruku: Presuda je odgođena, ali sve izgleda prilično dobro. Sud će zasjedati u prisutnosti češkog veleposlanika iz Kaira. Tata je dobro. Sve vas pozdravlja.
Sve je u Božjim rukama!
Petr je (kao i Asija Bibi) zatvoren i sudi mu se prema šerijatskom zakonu. Asijinu nepravednu presudu na smrt Vrhovni sud Paksitana je poništio, međutim Asija ne može napustiti zatvor zbog straha od osvete radiklanih islamističkih grupa, a novo suđenje se može odlagati beskonačno! Asija je postala simbol borbe za slobodu ne samo kršćana, već svih onih koji se protive zakonu o blasfemiji. Među njima je i Shaan Taseer. Shaan Taseer, sin je Salmaana Taseera, upravitelja pokrajne Punjab, koji je ubijen nakon što je stao u Asijinu obranu i izjavio kako treba ukinuti zakon o blasfemiji. Shaan je ovog Božića snimio video u kojem čestita Božić svim kršćanima i Asiji Bibi. Uz to je kritizirao i zakon o blasfemiji kojeg je nazvao neljudskim. Par sati nakon što je objavio video na društvenim mrežama, na Shaana je bačena fetva i to zbog otpadništva i bogohuljenja, što je prema šerijatskom zakonu zločin kažnjiv smrću. Više o Salamaanu i Shaanu Taseeru saznajte na našem blogu:
Molim vas, nakon što pročitate ovaj e-mail podijelite ga s vašim prijateljima, sa svima koje mislite da će ova tema zanimati.Dajte glas nečujnima... progonjenima, utamničenima...
Hvala vam,
Svako dobro,
Ana Marija i cijeli CitizenGO tim
Nema komentara:
Objavi komentar