ULOGA ZLOČINAČKOG POZDRAVA ZA DOM SPREMNI U GENOCIDU NAD SRBIMA U DOMOVINSKOM RATA
Prof. dr. sc. Andrija Hebrang u svojoj knjizi Zločin nad civilima u srpsko-crnogorskoj agresiji na Republiku Hrvatsku govori o hjrvatskim žrtvama: Analiza prikupljenih podataka nedvojbeno pokazuje da je Srbija uz pomoć JNA i naoružanih srpskih civila izvršila genocid. Rezultati pokazuju da je na hrvatskoj strani ubijeno 7 263 civila, uz još oko 800 nestalih koje nismo uvrstili u evidenciju jer nisu identificirani, dakle njihov civilni status treba tek dokazati Podatci pokazuju da su Srbi i JNA u agresiji pobili više civila nego što je poginulo vojnika na hrvatskoj strani obrane. Genocid dokazuje i struktura ubijenih civila, jer je među ubijenima 47 posto starijih od 60 godina a čak 47 posto žena i 5 posto djece! Zašto je to tako? Zato što je srpska artiljerija temeljem strategije genocida okružila naselja i tukla po domovima nezaštićenoga stanovništva. Ogromna većina ubijenih civila stradala je u svojim domovima i to tijekom 1991. godine, kada hrvatska obrana još nije imala oružja da zaštiti naselja. Nadalje, precizne evidencije ranjenih pokazuju da je među 30 520 teških ranjenika četvrtina civila, od kojih je tri četvrtine stradalo u svojim domovima.
Analiza vrste ozljeda pokazuje da su najteže ozljede glave s prijelomima kostiju lubanje i čeljusti, amputacije ekstremiteta i opsežne mišićne ozljede bile češće u civila nego u vojnika! Genocidna strategija uključila je i rušenje 17 hrvatskih bolnica i preko stotinu ambulanti, tri tisuće silovanja, 200 000 hrvatskih domova, deportacije u koncentracijske logore u Srbiju, rušenje crkava... http://www.hkv.hr/hrvatski- tjednik/16526-dr-a-hebrang- povlacenje-tuzbe-za-genocid- bila-bi-mirnodopska-izdaja- hrvatske.html Znamo da je i Sud u Haagu u presudi tužbi za genocid konstatirao da je izvršena agresija na RH u cilju stvaranja Velike Hrvatske i pri tome izvršene genocidne radnje.
Međutim, očito je da sve to ipak nije palo na plodno tlo u RH. Ponašanje današnje oporbe, Srba u RH i van nje kao i nekih s vlasti pokazuje da je ipak posrijedi ono o čemu sam pisao i dao u naslovu knjige: „Hrvatski genocid: Napravili zečeve od Srba“. Poznato je da je sam Slobodan Milošević kukavičluk srpske vojske u „Oluji“ usporedio sa zečevima! To je možda najočitije u odnosu na pozdrav ZA DOM SPREMNI koji su koristili u Domovinskom ratu pripadnici HOS-a, a i mnogi drugi branitelji. Taj pozdrav, vidljivo je i danas, tjera strah u kostima svih sudionika u agresiji na RH, i onima koji su ih podržavali (sjetimo se da je poslije „Oluje“ Mate Meštrović, iznenađen činjenicom da se tadašnja oporba nije radovala pobjedi u „Oluji“ napustio zbog toga njihove redove i prešao u HDZ). Lako se može pokazati da je zato u hrvatskim medijima od 2000-e mnogo više pisalo o tom pozdravu i on je bio mnogo veći problem od onoga o čemu je pisao prof. Hebrang ili ono što ima presuda u Haagu. Sjećamo se kako su HOS - ovci bili strah i trepet agresorima već u prvim danima rata, kada je Hrvatska bila razoružana, a isto je bilo s Thompsonovom „Bojnom Čavoglave“ koja počinje tim pozdravom. Drugim riječima, nije slučajno to što smo gledali srpsku vojsku kao zečeve u „Oluji“, jer se radi o strahovitom strahu koja je izazvana stalnim suočavanjem s pozdravom ZA DOM SPREMNI. Dok su hrvatski branitelji bili bez oružja, „hrabi“ srpski ratnici su mogli i učiniti ono o čemu govori Hebrang i Sud u Haagu, ali kada je došlo do ravnopravnog odnosa snaga, morala je nastupiti masovna preobrazba Srba u zečeve. Na istom tragu je i najnoviji bilten Srpskog narodnog vijeća i Vijeća srpske nacionalne i manjine Grada Zagreba pod naslovom "Govor mržnje i nasilje prema Srbima u 2015." Dakle ne treba čuditi što je ZA DOM SPREMNI najveći govor mržnje i nasilje nad Srbima, pa ga u Biltenu prozivaju nekih tridesetak puta. Zato je zgodno da navedemo te djelove iz njihovog Biltena jer doista treba razumjeti taj iskonski strah onih čiji su najhrabriji vojnici zbog njega postali zečevi.
Str. 2.:
Svoj antikomunistički stav, koji HDZ uporno ističe kao dio programa, ali i odmak od antifašizma, Kolinda Grabar-Kitarović demonstrirala je krajem marta, kada je iz Predsjedničkih dvora izbacila bistu Josipa Broza Tita. Istodobno, novoizabrana predsjednica odbila se izjasniti o inicijativi za uvođenje ustaškog pozdrava “Za dom spremni” u službenu vojnu upotrebu. Inicijativu je osudila tek nakon pritiska dijela javnosti.
Str. 8.-9.:
Kao i prethodnih godina, najveća koncentracija grafita kojima se poziva na nasilje nad Srbima, ili se slavi fašistička ideologija, zabilježena je na ulicama Zagreba. Pored ustaškog znaka “U”, kukastog križa i kratice ZDS (Za dom spremni), fasade, tramvajske i autobusne stanice, putokazi i pothodnici glavnog grada najčešće su išarani “uvredama” na račun Zdravka Mamića, izvršnog predsjednika GNK Dinamo. Grafiti “Mamiću Srbine” i “Zdravko Srbine” tako su u 2015. primijećeni na nekoliko lokacija u gradu: Selska cesta, Ulica Nikole Tesle, Ulica Vladimira Filakovca, Gornji grad...
Početkom 2015. ustaški grafiti osvanuli su i u Splitu, u Ulici Ruđera Boškovića, gdje je u maju 2014. otvoren spomenik 46-orici poginulih pripadnika IX. bojne HOS-a. Unutar pletera na spomeniku je prvo bilo uklesano HOS, ispod njega grb, a ispod grba IX. bojna, no 24. januara 2015. posljednji natpis zamijenjen je ustaškim pozdravom “Za dom spremni“, koji se nalazi službenoj zastavi i grbu te jedinice. Odgovornost za ovu akciju preuzeo je HČSP-ov gradski vijećnik Luka Podrug. Ubrzo je uklonjen sporni natpis te je na spomenik vraćen onaj stari. Međutim, 1. marta, u noći sa subote na nedjelju, spomenik je ponovno osvanuo s istim natpisom, ovaj put napisanim crvenim sprejem. Tri grafita istoga, zabranjenog sadržaja ispisani su na i oko spomenika, zbog čega je policija obavila očevid.
Policijski službenici izašli su na teren i u Vinkovcima, gdje je u noći između 4. i 5. maja, na parohijskom domu Srpske pravoslavne crkve nepoznati počinitelj crnim sprejem ispisao poruku “Smrt četnicima”. Prema riječima protojereja-stavrofora Predraga Azapa, parohijski dom koji se nalazi u centru grada do sada se desetak puta našao na meti vandala koji su ispisivali poruke mržnje. Slično se dogodilo i 2014. godine, između 4. i 5. decembra, kada su na zgradi uz ustaško slovo “U” bile ispisane i poruke “Srbe na vrbe” i “Za dom spremni”.
Str. 11.-13.:
Da je govor mržnje i dalje uvelike prisutan na sportskim terenima, na samom početku 2015. godine dokazala je prijateljska rukometna utakmica između Hrvatske i Srbije koja je 10. januara odigrana u Rijeci. Tokom intoniranja srpske himne Bože pravde, navijači domaće selekcije skandirali su “Ubij Srbina” i uzvikivali “Za dom spremni”. Navijači su zamukli već na dolazak prvog policajca na taj dio tribine pa se frenetično “Ajmo, ustaše” odjednom pretvorilo u “Moju domovinu”...
Osim posjeta predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović maksimirskom stadionu, kvalifikacijska utakmica za Evropsko prvenstvo u nogometu, odigrana 28. marta između Norveške i Hrvatske, ostala je upamćena i zbog skandiranja “Za dom spremni” i bacanja pirotehnike s tribina. Davor Šuker, predsjednik Hrvatskoga nogometnog saveza (HNS), koji je u javnosti poznat kao osoba koja je 1996. posjetila grob ustaškog poglavnika Ante Pavelića, nakon utakmice je pohvalio “sjajnu atmosferu bez ijednog ozbiljnijeg incidenta”. Ured Predsjednice oglasio se tek nakon dva dana s apelom navijačima da ne koriste povike koji vrijeđaju druge, govor mržnje i sve druge oblike rasizma. Disciplinska komisija UEFA-e, krovne organizacije evropskog nogometa, uskoro je odlučila da se HNS kazni s 55.000 eura, oduzimanjem dva boda i da se sljedeća kvalifikacijska utakmica, s Italijom, odigra pred praznim tribinama. Nakon ove odluke hrvatski navijači su organizirano na gotovu svaku objavu na UEFA-inoj službenoj stranici na Facebooku odgovarali sa “Za dom spremni”...
Hrvatski nogomet našao se u središtu pažnje svjetskih medija u septembru prošle godine kada je Ante Čačić, novi izbornik hrvatske reprezentacije, objavio da će za svog pomoćnika dovesti bivšeg reprezentativca Josipa Joea Šimunića, koji je svoju karijeru okončao uzvikujući “Za dom” nakon utakmice Hrvatske i Islanda 2013. godine. “Zgrožen onim što je čuo na komemoraciji u Jasenovcu” Šimunić je u proljeće 2015. godine uputio otvoreno pismo premijeru Zoranu Milanoviću, predsjedniku Ivi Josipoviću i saborskom zastupniku i predsjedniku SNV-a Miloradu Pupovcu. “Gospodo, nemate se potrebe bojati ustaša, jer ako ih još i ima, oni su jako stari, osim ako ne zagovarate tezu u želji iskrivljivanja činjenica pa ustašama nazivate hrvatske branitelje kao što to svakodnevno rade neki mediji u Hrvatskoj, a napose mediji u Srbiji koji su još uvijek četnički nastrojeni. Uz najljepši hrvatski pozdrav – Za dom spremni, Bog i Hrvati”, zaključuje nogometaš u pismu. Da se ne kaje zbog pozdrava kojim je zapečatio svoju igračku karijeru, još je jednom potvrdio na zagrebačkoj premijeri filma koji je redatelj Jakov Sedlar snimio prema njegovu životu. “Ništa mi nije žao. Apsolutno ništa. Nije lijepo ni kad svako malo netko mene diskriminira, ali takav je život. Taj incident je, nažalost, obilježio kraj moje karijere. Ali ima puno stvari na svijetu koje nisu u redu. Imat ću još prilike dokazati da to nije bilo pravedno”, poručila je tom prilikom desna ruka novoga nogometnog izbornika.
Str. 16-18.:
Za najprimitivnijim govorom mržnje gotovo svakodnevno posežu i manje čitani portali kao što su Portal.braniteljski-forum.com, Hrsvijet.net, Maxportal.hr, Portaloko.hr, Sloboda.hr, Dragovoljac.com, Croative.net, Hrvatski-fokus.hr, Tjedno.hr, Hazud.hr, Hop.hr i Gradjanska-akcija-official. com, koji u svom zaglavlju ima ustaški pozdrav “Za dom spremni”...
Prvi program javne televizije na samom početku godine prenio je govor mržnje glumca i kolumnista portala Dnevno.hr Božidara Alića. Iz stožera Kolinde Grabar-Kitarović, koja je netom pobijedila na predsjedničkim izborima, Alić je u kameru HTV-a poručio: “Dobra večer, Hrvatice i Hrvati. Moja potpora gospođi Kolindi Grabar-Kitarović, jer sam dragovoljac Domovinskog rata, Hrvat i katolik, i Bogu hvala da je pobijedila gospođa Kolinda Grabar-Kitarović protiv ove udbaške, srbofilske i četničke struje. Živjeli.” Novinarka Katarina Periša Čakarun mu je na to odgovorila: “Hvala vam lijepa.” HRT se uskoro ogradio od izjava i dodao da se “radilo o prijenosu uživo u kojem reporterima nije lako u svakoj situaciji adekvatno i pravovremeno reagirati”. Nataša Božić, reporterka RTL-a, pokazala je, međutim, da se upravo u prijenosu uživo može postupiti suprotno. Za vrijeme javljanja iz Knina tokom proslave Oluje, okupljeni iza nje, među kojima i djeca, počeli su s povicima “Za dom spremni”, što je novinarka oštro prekinula. Što se pak lokalnih televizijskih programa tiče, u javnosti najviše pažnje i dalje izaziva emisija TV Bujica, koja se s Osječke televizije emitira na gotovo svim lokalnim stanicama. Voditelj i urednik emisije Velimir Bujanec 21. januara 2015. ugostio je Božidara Alića i Hrvoja Hitreca. Nakon uvodnog priloga u kojem je Zdravko Tomac, bivši političar i aktivni član proustaškog Hrvatskog nacionalnog etičkog sudišta, stao u Alićevu obranu, glumac je u studiju ponovio izjavu o “udbaškoj, srbofilskoj i četničkoj struji”, i dodao: “Stojim iza svake svoje riječi! Nema pomirbe!” Dana 30. januara Bujica je ugostio generala HOS-a Antu Prkačina. Između voditelja i gosta u studiju je cijelo vrijeme stajala crna zastava HOS-a s natpisom “Za dom spremni”. “Gospodo iz Ostojićeve milicije, dođite u sljedećih sat vremena pa da vidim hoćete li ukloniti ovu zastavicu iz mog studija”, poručio je Bujanec u emisiji tokom koje je zajedno s Prkačinom cijelo vrijeme rehabilitirao taj ustaški pozdrav.
Str. 24.-25.:
Tokom 2015. zabilježeni su deseci slučajeva objavljivanja fotografija pojedinaca odjevenih u dijelove zabranjene, ustaške uniforme i/ili onih koji pozdravljaju fašističkim pozdravom. Početak godine obilježio je potez predsjednika benkovačkog A-HSP-a Darka Kovačića, koji je na svom Facebook profilu objavio desetak fotografija na kojima pozira s uzdignutom desnicom. Na nekim fotografijama istim pozdravom pozira i šestero njegove djece, među kojima ima i one školske dobi. Nakon što je slučaj prijavljen policiji i centru za socijalnu skrb, Kovačić je napisao: “Ja ostajem čvrsto kod svojih Hrvatskih stavova... Veliki vam pozdrav svima šaljem te ugodno veče želim iz Hrvatskoga Benkovca. Bog i Hrvati. Za dom spremni.”...
Ustaškim pozdravom svoje je prijatelje početkom jeseni pozdravio i otac kapetana hrvatske kadetske reprezentacije i igrača Dinama Nikole More. Nakon što je Hrvatska pobijedila Njemačku za prolaz u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, Moro je na Facebook profilu napisao: “Žao mi je saveznika, ali i oni će pasti. Bog i Hrvati Za Dom Spremni.” Poglavnika NDH i njegovu ustašku vojsku veliča i javno na svom profilu uz brojne snimke ustaških pjesama i spotove Marka Perkovića Thompsona, a na kritike zbog pozdrava je odgovorio: “Molim vas, odjebite me sa svoje liste prijatelja jer moj je pozdrav jedan i jedini Bog i Hrvati Za dom spremni.”
Str. 28.-32.:
Hrvatsko nacionalno etičko sudište, osnovano 2014., u nekoliko održanih javnih “sudskih rasprava” osudilo je nacionalnu izdaju niza osoba iz javnog života. Podsjetimo, predsjednik Hrvatskoga nacionalnoga etičkog suda je Zvonimir Šeparović, bivši ministar pravosuđa i vanjske politike u HDZ-ovoj vladi, a tu su i bivši političari Zdravko Tomac i Ante Beljo, biskup Valentin Pozaić, povjesničar Josip Jurčević, odvjetnik Željko Olujić, predsjedničin savjetnik za branitelje Ante Deur, akademik Josip Pećarić, Vlado Iljkić iz Stožera za obranu hrvatskog Vukovara i drugi. U aprilu 2015. Sudište je “presudilo” bivšem predsjedniku Stjepanu Mesiću, bivšoj ministrici Vesni Pusić i saborskom zastupniku Miloradu Pupovcu. “Teško je predvidjeti učinak ove presude, ali jedno je sigurno: ovakve osobe ne bi trebale obnašati dužnosti koje danas obnašaju. Vesna Pusić počela je još kao mlada osoba raditi protiv hrvatskih nacionalnih interesa, a što se tiče Stjepana Mesića, on je zajedno s Pusić stao na stranu Srbije i krenuo izjednačavati žrtve s agresorima (…) S druge strane, imamo Milorada Pupovca koji zloupotrebljava svoju saborsku poziciju za širenje četničkih ideja, optužen je za četničku veleizdaju…”, objasnio je ovu odluku Zvonimir Šeparović u razgovoru za Dnevno.hr. Početkom novembra u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu održali su novo “suđenje” na kojem je za “genocid i druge zločine nad Hrvatima” osuđen Josip Broz Tito. U Lisinskom je osuđen i premijer Zoran Milanović, a skupu je prisustvovao biskup Valentin Pozaić, glumac Božidar Alić, Zdravko Tomac te osuđeni ratnizločinac Dario Kordić. Kako prenose mediji, oko 3.000 uzvanika skandiralo je “Za dom spremni”...
Na bleiburškom polju 16. maja obilježena je 70. godišnjica likvidacije pripadnika vojske i civila iz poražene NDH. Na komemoraciji se okupio vrh HDZ-a, na čelu s Tomislavom Karamarkom i Milijanom Brkićem. U ime Kolinde Grabar-Kitarović počast žrtvama odala je njezina izaslanica Bruna Esih, predsjednica udruge Hrvatski križni put. Komemoraciju je pohodilo čelništvo HDSSB-a, na čelu s ratnim zločincem Branimirom Glavašem, i veterani koji prosvjeduju u Savskoj ulici u Zagrebu. Da zabranjene, ustaške ikonografije nije manjkalo ni na ovogodišnjoj komemoraciji, dokazuje fotografija voditelja Velimira Bujanca na kojoj ponosno pozira sa zastavom na kojoj je istaknut grb NDH te na kojoj je izvezeno ustaško slovo “U”, kao i činjenica da su članovi profašističkog HČSP-a na Bleiburg došli sa zastavom na kojoj piše “Za dom spremni”.
U organizaciji udruge Hrvatski obredni zdrug Jazovka i pod pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović 22. juna, odnosno na Dan antifašističke borbe, kod jame Jazovke održana je komemoracija za ubijene ustaše i domobrane, ranjenike iz zagrebačkih bolnica koje su partizani tamo pobili nakon oslobođenja Zagreba 1945. godine. Izaslanica predsjednice Bruna Esih tom je prilikom poručila je da se u Hrvatskoj ne provodi i ne postoji fašizacija društva, već se ona izmišlja kao povod i opravdanje za obračun s političkim neistomišljenicima. Boris Prebeg, predsjednik Hrvatskog odredbenog zdruga, svoj je govor zaključio pozdravom “Za dom i sve za Hrvatsku”. Među okupljenima, kod kojih nije manjkalo obilježja vojske koja se u Drugom svjetskom ratu borila na strani fašističkog okupatora, bio je i vojni ordinarij Juraj Jezerinac...
Posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković na svom se Facebooku profilu početkom avgusta osvrnuo na ustaški pozdrav “Za dom spremni” sljedećim riječima: “Koliko god se trudim proniknuti u problem starohrvatskog pozdrava ‘Za dom spremni’, ne mogu dokučiti što je u njemu neprimjereno i nedolično. Osobno smatram da bi ga regularno trebalo uvesti u službenu uporabu u oružane snage, otprilike bi se dogodilo isto što se dogodilo i s uvođenjem kune kao novca, raznorazni anti ovi ili anti ovi vrištali bi par mjeseci, a nakon toga bi našli nešto drugo što ih evocira na dane dok su njihovi preci (a i oni) tamanili Hrvate. Braćo i sestre: Za dom spremni!” Ovaj status inspirirao je potom pokretače peticije za uvođenje tog pozdrava u službenu upotrebu u Oružanim snagama RH. Organizatori peticije, provedene putem interneta, tvrde da ju je potpisalo 3.200 osoba, a među potpisnicima se navode akademik Josip Pečarić, pomoćni biskup zagrebački Valentin Pozaić, sisački biskup Vlado Košić, nogometaš Josip Šimunić, akademik Stanko Popović, bivši ravnatelj Hrvatskog instituta za povijest Mirko Valentić, predsjednik Hrvatskoga nacionalnoga etičkog sudišta Zvonimir Šeparović, odvjetnik Zvonimir Hodak, bivši politički emigrant Nikola Štedul, don Anđelko Kaćunko, franjevac Miljenko Stojić, voditelj i urednik Bujice Velimir Bujanec i drugi. Potpisnici su od predsjednice Republike i predsjednika HDZ-a zatražili da predlože izmjene Zakona o hrvatskoj vojsci kako bi se taj pozdrav uveo u službenu vojnu upotrebu. Iz Ureda Predsjednice prvo su poručili kako je inicijativa toliko neozbiljna da ne zaslužuje službeno očitovanje, a Kolinda Grabar-Kitarović osudila ju je tek nakon pritiska javnosti. Umjesto odgovora podržavaju li inicijativu, iz središta HDZ-a stiglo je priopćenje u kojem se izbjegava stav o ustaškom pozdravu.
Str. 34.:
U februaru je Keleminec ispred koprivničkog Prekršajnog suda s nekolicinom članova svoje stranke otpjevao ustašku budnicu “Evo zore, evo dana”, što su u pozadini snimali policajci koji ga unatoč pjevanju sporne pjesme koja veliča ustaške zločince nisu priveli, već je kasnije protiv njega podnesena prekršajna prijava. Koprivnička policija dan ranije pokušavala je doći do Keleminca na temelju uhidbenog naloga zbog prijave načelnika policijske postaje Donji Srb da je 27. jula 2014. tokom proslave antifašističkog ustanka u Srbu puštao preko razglasa istu pjesmu. “A-HSP više nije mala stranka, ona je na razini cijele Hrvatske. Uskoro ćemo imati i svoje domoljubne snage, koje ćemo postrojiti na Trgu bana Jelačića. I opet je policija oko toga, tajne službe dolaze ljudima doma, raspituju se oko toga. Ali ne mogu nam to spriječiti, to ćemo mi napraviti. Pravaštvo, hrvatstvo, za dom spremni”, bile su riječi kojima je Keleminec završio svoj performans pred sudom.
Str. 37.:
/1.5.4. Proslava 20. godišnjice Oluje u Kninu
Nakon što je 20. godišnjica Oluje dan ranije obilježena vojnim nmimohodom u centru Zagreba, 5. avgusta središnja proslava održana je u Kninu. Novinari su zabilježili da su taj dana na ulicama Knina pojedinci uzvikivali “Za dom spremni”, da su tamburaši svirali i pjevali “Evo zore, evo dana, evo Jure i Bobana”, prodaju i nošenje zabranjene ustaške ikonografije i skupinu navijača Bad Blue Boysa kako s desnicama u zraku pjeva “Mi Hrvati ne pijemo
vina, pijemo krv četnika iz Knina”.
Proslava je završena koncertom Marka Perkovića Thompsona na nogometnom stadionu NK Dinara, čiji početak je popraćen brojnim zapaljenim bakljama i uzvicima “Za dom spremni”. Na pozornicu je prvi izašao Đuro Glogoški, jedan od vođa veteranskih prosvjeda, koji je Vladi RH zaprijetio da će “mijenjati zakone ili ćemo mijenjati nju”. Glogoški je prekidan povicima mase: “Ubij Srbina” i “U boj, u boj…” Nakon njega na pozornicu je izašla tadašnja gradonačelnica Knina Josipa Rimac, aktualna saborska zastupnica, pozdravljajući “Hrvate i Hrvatice”, bez osude govora mržnje koji je dopirao iz publike. Po policijskim podacima na stadionu i oko njega okupilo se više od 60.000 posjetitelja. Thompson je otvorio koncert pjesmom “Čavoglave” i usklikom “Za dom” na što mu je mnoštvo iz publike glasno uzvratilo “Spremni”. Isti pozdrav mogao se čuti i na skupu “Sto posto za Hrvatsku” koji su u maju na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu organizirali veterani koji prosvjeduju u Savskoj ulici. Iz Policijske uprave šibensko-kninske sljedeći su dan poručili da su utvrdili 10 različitih prekršaja.
Str. 48.-51.:
HČSP-ov gradski vijećnik u Splitu Luka Podrug u otvorenom je pismu 25. januara priznao da je kreator pozdrava “Za dom spremni” koji je osvanuo isklesan na spomeniku poginulim pripadnicima HOS-a u Splitu. U pismu je pozvao nadležne institucije da ga pozovu na obavijesni razgovor kako bi državne službenike naučio ponešto o hrvatskoj povijesti. “Poštovani manipulatori, cenzori, krivotvoritelji i dvolični moralizatori, pozdrav Za Dom Spremni je sastavni dio znaka devete bojne HOS-a, a na spomeniku se nalazi poradi takve odluke Gradskog vijeća Grada Splita. Spomenik u trenutku postavljanja nije bio dovršen iz tehničkih razloga. Sada je dovršen, te je potpun i savršen, jer sadrži pozdrav Za Dom Spremni pod kojim su HOS-ovci živote dali. Pilić (op. a. – Damir Pilić, novinar Slobodne Dalmacije) i ostali crveni ‘pilići’ koji spomenik i cijelo Gradsko vijeće Grada Splita proglašavaju fašističkim zaslužuju samo javni prijezir!” napisao je Podrug, kojeg se u međuvremenu spominjalo kao mogućeg saborskog zastupnika na listi Domoljubne koalicije predvođene HDZ-om. Iz policije su ubrzo potvrdili da je slučaj proslijeđen Državnom odvjetništvu, a splitski gradonačelnik Ivo Baldasar izjavio je da mu ne pada na pamet uzeti čekić i dlijeto i micati Podrugov slogan te da se nada kako će se problem riješiti u dogovoru s veteranima IX. bojne HOS-a... Ante Kulušić, član Izvršnog odbora Hrvatskog nogometnog saveza i tadašnji šef šibensko-kninskog HDZ-a te saborski zastupnik, na lokalnom šibenskom radiju je 11. aprila upozorio na “antihrvatsku histeriju” i pozvao predsjednicu države da konačno razriješi pitanje “starog hrvatskog pozdrava”. Emisija je započela zgražanjem voditelja i njegova gosta nad emisijom HTV-a Otvoreno u kojoj je gostovao Zoran Stevanović, voditelj hrvatske podružnice FARE-a, udruge koja se pod UEFA-inim pokroviteljstvom bori protiv rasizma i diskriminacije. “Zahvaljujući pojedinim ljudima u Hrvatskoj ne bismo smjeli koristiti pozdrav (op. a. – “Za dom spremni”) star preko 300 godina. Nekima će uskoro izgledasmetati i slovo ‘h’ na hidrantu...
Dan osnutka IX. bojne HOS-a Rafael vitez Boban, koji se obilježava 10. aprila, na dan kada je osnovana NDH, ove je godine uveličao i don Mate Munitić, koji je kraću molitvu uz križ palim braniteljima na splitskom groblju Lovrinac završio riječima: “Stoljetnim pozdravom uz koji su Hrvati od davnina branili svoje, ne želeći nikome zlo. Bog i Hrvati. Za dom!” Okupljeni su mu spremno odgovorili: “Spremni!”
Franjo Jurčević, kastavski župnik koji je 2014. osuđen zbog diskriminacije i homofobije u tekstovima koje je objavljivao na blogu, svoja je dva bloga22 i stranicu župe23 i dalje nastavio koristiti za promicanje netolerancije. “Da u proteklom Domovinskom ratu hrabri hrvatski vojnici nisu bili za dom spremni, uključujući tu i proslavljene splitsko-dalmatinske brigade, srbočetničke koljačke bande bi zasigurno bile ponovile Bleiburg i križne puteve hrvatskog
naroda. To jasno govore mnogobrojni Vukovari, Borova Sela, Voćini, Škabrnje... diljem okupiranog područja Hrvatske…
To je nastavak obezvređivanja Domovinskog rata i svih hrvatskih branitelja što sistematski provodi Milanovićeva i Josipovićeva politika, hrvatska Udba umrežena u sve pore vlasti i u tijesnoj suradnji sa srbočetnicima i jugonostalgičarima…
Dana 29. siječnja 2015., Franjo Jurčević, župnik – uvijek za dom spreman!” riječi su kojima je župnik reagirao na uklanjanje istoimenog natpisa s HOS-ova spomenika u Splitu.
Nekoliko dana pošto su peticiju za uvođenje ustaškog pozdrava “Za dom spremni” u službenu upotrebu Oružanih snaga RH potpisala dva katolička biskupa, Valentin Pozaić i Vlado Košić, oglasila se i Hrvatska biskupska konferencija: “Ostajući, dakle, na demokratskoj
razini, imao bih prijedlog s obzirom na ovu i slične teme o kojima se nerijetko traži očitovanje putem peticije ili referenduma. Pogotovu kad se radi o dvoznačnim i nedovoljno definiranim
pojmovima koji najčešće izazivaju napetosti i prijepore. Ili, pak, ako ideje i prijedlozi daju široku mogućnost manipulacije ljudskim osjećajima, vrijednostima ili tome slično. A čini se da pozdrav ‘Za dom spremni’ ulazi u to područje dvoznačnosti i nejasnoće”, stoji u izjavi za medije koju je potpisao zadarski nadbiskup Želimir Puljić.
Str. 52.:
Na adresu SNV-a i samostalnog srpskog tjednika Novosti, koji izdaje SNV, tokom godine je stiglo nekoliko uvredljivih pisama, najčešće na račun Pupovca. Pisma obično stižu iz Slavonskog Broda, a pored rukom ispisanih uvreda obično se nalazi i fotokopija uvredljivih članaka iz Hrvatskog tjednika. “Pupovac, četnici, orjunaši i ostali antihrvatski ološ: van iz Hrvatske! Bog i Hrvati! Za dom spremni” i “Svako dijete u Hrvatskoj treba znati tko je Milorad Pupovac. Taj četnički zlotvor izaziva nerede. Njega treba istjerati i zabraniti mu povratak u Hrvatsku”, navodi se u nekima od tih pisama.
Str. 57.:
U desetak godina, koliko je on paroh u Karlovcu, ovo je samo jedan u nizu izgreda. Posljednji je bio krajem 2014. godine, kada su po crkvi bili ispisani grafiti “Za dom spremni” i ustaško “U”, a prije toga ukradeni su metalni poklopci na šahtovima. Paroh Simaković novinarima je kazao da provalnici nikada nisu uhvaćeni, osim lopova koji je ukrao šahtove.
Str, 64.;:
Time bi se ograničilo proizvoljno djelovanje policije i DORH-a, koji govor mržnje najčešće tretiraju kao prekršaj. U prilog tome ide činjenica da, prema podacima koje je objavio Jutarnji list, DORH dosada ni u jednom slučaju, pa ni u onom reprezentativca Josipa Šimunića koji je “Za dom spremni” uzviknuo pred punim stadionom i televizijskim gledateljima, taj poklič nije tretirao kao kaznenodjelo. Ne ohrabruje ni podatak Visokoga prekršajnog suda da su od početka 2010. do početka septembra 2015. prekršajni sudovi zbog javnog isticanja tog pozdrava izrekli tek 13 osuđujućih presuda s relativno minornim novčanim kaznama (od 700 do 190 kuna)
Dakle, nema dvojbe da je pozdrav ZA DOM SPREMNI mnogo veći zločin nego sve ono što navodi i prof. Hebrang i Sud u Haagu i da su potpuno u pravu Srbi i njihove sluge u RH što stalno upozoravaju na genocidni karakter tog pozdrava. U „Oluji“ je već izazvao takav genocid, zar ne?
Koliko je taj pozdrav veliki zločin pokazuje i činjenica da se i mene proziva zbog Peticije ZDS, ali ništa im ne smeta stalno pisanje o zečevima u „Oluji“. O njima zna pisati i odvjetnik i Zvonimir Hodak i Mladen Pavković pa ni njih ne prozivaju zbog toga.
Zato ću podsjetiti kako sam već u dva navrata pisao Hrvatskom (DRŽAVNOM) Saboru sa zahtjevom:
PROGLASITE 5. KOLOVOZA DANOM DOMOVINSKE ZAHVALNOSTI I DOMOVINSKE ŽALOSTI ZBOG SRBA ZEČEVA!
Na žalost odgovor nisam dobio. Da je Sabor pokazao sučut prema tom iskonskom strahu Srba od hrvatskih branitelja, posebice od onik koji ratuju uzvikujući ZA DOM SPREMNI, sigurno bi Srbi u RH lakše prihvatili i prevazišli taj strah!
Akademik Josip Pečarić
Nema komentara:
Objavi komentar